پایگاه سوم شکاری «شهید نوژه» نخستین پایگاهی است که در سال 57 و هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به دست انقلابیون افتاد.

 

به گزارش کورنگ به نقل از خبرگزاری فارس، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از نیروهای چهارگانه ارتش است که حفاظت از مرزهای هوایی و پشتیبانی نیروهای دیگر اجا را بر عهده دارد.

طبق آخرین تخمین‌ها در سال ۲۰۱۳، نیروی هوایی ایران، هفتمین نیروی هوایی جهان از نظر تعداد هواپیماهای سوخت‌رسان و ترابری محسوب شد. نهاجا ۱۷ پایگاه شکاری در سطح کشور دارد.

پایگاه سوم شکاری به دلیل قرار گرفتن در غرب کشور و برخورداری از موقعیت راداری مناسب، بسیار پراهمیت بوده و عمده شهرتش نیز به خاطر وجود تعداد زیادی هواپیمای اف۴ فانتوم در این پایگاه است.

پایگاه سوم شکاری در دوره جنگ نقش مهمی در انجام عملیات‌های هوایی موفقیت‌آمیز داشته، به طوری که حدود ۳۵ درصد از عملیات‌های مهم، برخاسته از این پایگاه هوایی بوده است.

این پایگاه که در ۶۵ کیلومتری همدان قرار دارد، پیش از انقلاب موسوم به پایگاه «شاهرخی» بود، اوایل انقلاب مدتی «حر» نام گرفت و پس از کودتای نوژه در سال ۵۹ به نام «شهیدمحمد نوژه» مزین شد.

پایگاه سوم شکاری شهید محمد نوژه، نخستین پایگاهی است که هم‌زمان با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به دست انقلابیون افتاد و پس از آن در سال‌های دفاع مقدس، بارها هدف حمله نیروهای بعث عراقی قرار گرفت.

1

رضا معصومی به عنوان تنها خبرنگار شهرستان کبودرآهنگ همدان که در پنج کیلومتری پایگاه سوم شکاری قرار دارد، در آخرین روزهای قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی خبر وقایع رخ داده در پایگاه شاهرخی را به رسانه‌های خبری از جمله روزنامه اطلاعات و صدا و سیما مخابره کرده است.

معصومی در تاریخ سی‌ام دی‌ماه ۵۹ خبری را با تیتر «تشنج و اعتصاب غذا در پایگاه سوم شاهرخی کبودراهنگ» به رسانه‌ها مخابره می‌کند و در متن آن از تجمع و تظاهرات نظامیان انقلابی در خیابان‌های پایگاه خبر می‌دهد. (خبر شماره ۱۰۳/رادیو و تلویزیون ملی ایران، مرکز همدان).

چند روز بعد به دنبال انتشار شایعه بازگشت امام از فرانسه به ایران از طریق پایگاه شاهرخی، حدود هزار اتومبیل از سراسر همدان و استان‌های اطراف خود را به درب ورودی پایگاه سوم شکاری می‌رسانند و همین اتفاق، خبر بعدی خبرنگار وقت روزنامه اطلاعات را در هشتم بهمن ۵۷ می‌سازد.

معصومی و پدرش در آن سال‌ها کیوسک مطبوعاتی پایگاه را در اختیار داشتند و از طریق رابطان خبری با نظامیان انقلابی در ارتباط بودند تا اینکه ۱۰ بهمن ۵۷ اعلامیه‌ای از طرف نظامیان پایگاه شاهرخی در اختیار آنها قرار می‌گیرد که در آن آمده: «نظامیان پایگاه شاهرخی کبودراهنگ همدان همبستگی خود را با انقلاب ملت ایران اعلام می‌دارند، آنها به دستوراتی که علیه مردم شریف و مسلمان ایران باشد، عمل نخواهد کرد و هرگز با فرماندهان خود برای ایجاد زمینه کودتا همکاری نمی‌کنند.» (خبر شماره ۱۰۶/ رادیو و تلویزیون ملی ایران،مرکز همدان)

این شاهد عینی با اشاره به اینکه تدابیر امنیتی در این ایام در داخل پایگاه به سر حد خود رسیده بود، از فشار حاکم بر خانواده نظامیان انقلابی و دربند رژیم خبر داد و افزود: در ۱۱ بهمن همان سال، ۴۸ نفر از همافران آزادیخواه دستگیرشده در پایگاه، با یک فروند هواپیمای C130 به تهران منتقل شدند اما ۷۰ نفر دیگر از پرسنل پایگاه همچنان در جنبش و تظاهرات بودند.

تظاهرات نیروهای انقلابی پایگاه و مخالفت‌های مخفیانه این افراد علیه رژیم شاه و فرمانده پایگاه همچنان ادامه داشت. به نقل از صفحه ۳۱۲ جلد سوم کتاب «انقلاب اسلامی در همدان به روایت اسناد ساواک» نامه‌ای از شهربانی همدان به فرماندهی پایگاه شاهرخی و رئیس سازمان ساواک فرستاده می‌شود.

در این نامه آمده است: «برابر اطلاع واصله، محمدتقی عالمی واعظ تندرو، به چند نفر از همافران پایگاه شاهرخی همدان اظهار داشته که باید سربازخانه را ترک کنید و به هم‌قطاران خودتان هم بگویید تا ما به مقصود خودمان برسیم و اضافه کرده که حقوق ارتش به کلی حرام است، نباید مورد استفاده قرار گیرد مراتب جهت آگاهی اعلام می‌گردد.»

2

مقامات امنیتی همدان دست به کار شده‌اند و همه تلاش خود را برای جلوگیری از قیام‌های مردمی در پایگاه شکاری به کار می‌برند. حتی روابط شخصی و خارج از پایگاه نظامیان هم تحت‌نظر قرار گرفته است.

در صفحه ۳۱۳ کتاب «انقلاب اسلامی در همدان به روایت اسناد ساواک»، در نامه‌ای از ساواک با موضوعیت محمدشفیع یاری، همافر پایگاه شاهرخی به فرمانده پایگاه، آمده است: «اطلاع واصله حاکی است که ساعت ۲۱ مورخ ۵۷/۹/۱۲ عده‌ای از جمله نامبرده از حسینیه قریه سنگستان خارج و قصد رفتن به مسجد قریه را داشته که ناگهان شروع به شعارهای ضدملی نموده و مردم را شدیداً علیه رژیم تحریک کرده‌اند. خواهشمند است دستور فرمایید در صورتی که نامبرده، مورد شناسایی واقع گردید از چگونگی تحقیقات و نتیجه موضوع، این سازمان را آگاه کنید.»

همافران و نظامیان انقلابی همچنان دست از مبارزه برنداشته و در راستای فرامین امام خمینی(ره) گام برمی‌دارند.

رهبر کبیر انقلاب و همچنین آیت‌الله مدنی هم بارها در پیام‌هایی، از مردم می‌خواهند به خانواده نظامیان دستگیر شده و اخراجی، اسکان داده و آنها را تنها نگذارند.

انقلاب اسلامی ایران پیروز می‌شود و فرمانده پایگاه سوم شکاری که خود را در محاصره نظامیان مبارز پایگاه شاهرخی می‌بیند بدون کوچک‌ترین مقابله‌ای تسلیم شده و این پایگاه به عنوان نخستین پایگاه هوایی، به انقلاب می‌پیوندد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩٢/۱۱/٢۱ | ۳:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : کتابداران کتابخانه شهید اشرفی اصفهانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.