کتابخانه عمومی نیویورک در منطقه منهتن این شهر قرار دارد

تصویر به اندازه 4% (580x384) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی (600x397) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر کلیک کنید.
[تصویر: New-York-Public-Library6.jpg]

 

تصویر به اندازه 4% (580x398) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی (600x411) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر کلیک کنید.
[تصویر: New-York-Public-Library5.jpg]

 

تصویر به اندازه 4% (580x435) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی (600x450) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر کلیک کنید.
[تصویر: New-York-Public-Library4.jpg]

 

تصویر به اندازه 4% (580x435) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی (600x450) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر کلیک کنید.
[تصویر: New-York-Public-Library3.jpg]

 

تصویر به اندازه 4% (580x435) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی (600x450) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر کلیک کنید.
[تصویر: New-York-Public-Library7.jpg]

 

تصویر به اندازه 4% (580x384) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی (600x397) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر کلیک کنید.
[تصویر: New-York-Public-Library6.jpg]

 

تصویر به اندازه 4% (580x387) کوچک شده است. برای دیدن تصویر در اندازه واقعی (600x400) روی این نوار کلیک کنید. برای باز شدن در پنجره جدید روی تصویر کلیک کنید.
[تصویر: New-York-Public-Library.jpg]

سامو ئل جی .تیلدن، فرماندار وقت نیویورک، در زمان مرگ‌اش (1886 میلادی) بخش اعظم اموالش - حدود ۴/۲ میلیون دلار - به ساخت و نگهداری کتابخانه‌ای رایگان و اتاق مطالعه‌ای در شهر نیویورک اختصاص داد.
در زمان مرگ تیلدن، شهر نیویورک دارای 2
کتابخانه به نام های آستور و لندکس بود که از اهمیت قابل توجهی برخوردار بودند، اما هیچ کدام از آنها به آن معنایی که فرماندار تیلدن در ذهن داشت، یک نهاد واقعاً عمومی نبودند.
هر دو کتابخانه‌های فوق، مشکلات مالی را تجربه می‌کردند در نتیجه در اثر درآمدهای موقوفه‌ در حال کاهش و مجموعه‌های در حال گسترش، متولیان آنها مجبور شدند که در رسالت خود تجدید نظر کنند.
در این مقطع، جان بیگلو، وکیلی از شهر نیویورک و تراست تیلدن، طرح جسورانه ای را ابداع کردند. طرح از این قرار بود که منابع کتابخانه‌های آستور و لنوکس و تراست تیلدن ترکیب شوند و نهاد تازه‌ای را به نام بنیادهای تیلدن، لنوکس، آستور، کتابخانه عمومی شهر نیویورک بوجود آوردند.
طرح بیگلو در ۲۳ ماه مه سال ۱۸۹۲ میلادی امضاء و مورد تایید قرار گرفت و به عنوان نمونه بی نظیری از عمل خیر مورد استقبال عموم قرار گرفت.
یک ماه بعد، اندرو کارنگی، بارون فولاد مبلغ ۲/۵ میلیون دلار به ساخت یک نوع سیستم کتابخانه‌های شاخه‌ای در سراسر نیویورک اختصاص داد، با این حساب که شهر نیویورک مکان‌ها و بودجه عملیات و نگهداری از کتابخانه‌ها را تأمین می‌کند.
سرانجام کتابخانه عمومی نیویورک در محلی که زمانی یکی از میدان‌های جنگ میان استقلال‌طلبان به رهبری جورج واشینگتن در مقابل ارتش
بریتانیا بود، در سال 1895 تاسیس شد. روز بعد حدود 60 هزار نفر از شهروندان نیویورک از کتابخانه که در قلب منهتن قرار دارد دیدن کردند.

بنای کتابخانه با مجسمه شیر نگهبان آزادی اندیشه و بیان جلو در وردی ساختمان که امروزه یکی از مشهورترین شمایل‌های شهر نیویورک است، از همان زمان به "کاخ مردم" معروف شد.
در طول همان سال، کتابخانه شهر نیویورک برای اداره 39 شعبه کورینگی در برونکس، منهتن و استاتن آیلند با شهر نیویورک قرار داد منعقد کرد. بنابرین، از همان روزهای آغازین در کتابخانه نیویورک، سنت همکاری با شهر و کمک به اجتماع پایه ریزی شد که تا به امروز هم ادامه دارد.
نخستین کتابی که طبق اسناد از کتابخانه به عاریت گرفته شده توسط یک روس مهاجر در باره نقطه نظرهای اخلاقی نیچه و تولستوی بوده است.
این کتابخانه یکی از نهادهای بزرگ دانش در جهان می‌باشد از لحاظ مجموعه متنوع‌اش هم بعد از کتابخانه انگلیس،کتابخانه کنگره و کتابخانه ملی فرانسه قرار دارد. تمامی خدمات و مجموعه‌های کتابخانه برای تمامی افراد تازه وارد رایگان است.
کتابخانه عمومی نیویورک مشتمل بر مجموعه‌ای از کلکسیون‌های تحقیقاتی و شبکه‌ای از کتابخانه‌های محلی است و در عین حال که با شهر نیویورک مأنوس است اما از لحاظ طیف فرهنگی و روشنفکری در دو سطح جهانی و محلی قرار دارد.
ترتیب فوق به این کتابخانه غنای خارق العاده‌ای بخشیده است. نکته خاص دیگر درباره این کتابخانه این است که به طور خصوصی سازمان یافته و یک مؤسسه غیر انتفاعی با رسالتی عمومی است که در طول یک قرن بودجه آن از طریق بخش خصوصی و دولتی تأمین شده که هنوز هم بر اساس همکاری بخش خصوصی - عمومی تکامل می‌یابد.
کتابخانه عمومی نیویورک، تنها کتابخانه‌ای است که دارای مراکز تحقیقاتی مشهور جهانی و شبکه عظیمی از کتابخانه‌های شاخه‌ای همجوار است که افراد جامعه می‌توانند ازآنها به طور رایگان استفاده کنند.
یکی از ویژگی‌های متمایز کننده این کتابخانه این است که هم به جمعیت محلی و هم به دنیای آموزش در سطح بین‌المللی خدمت می‌کند. این کتابخانه دارای یکی از بزرگترین سیستم‌های شاخه‌ای (شعبه دار) در جهان است.

[تصویر: New-York-Public-Library00.jpg]


کتابخانه عمومی نیویورک، تقریباً به طور ناگهانی، به هسته اصلی بافت روشنفکرانه زندگی آمریکایی مبدل شد. مهاجران تازه وارد در زمره بهره برداران اولیه از این کتابخانه بودند. چرا که این کتابخانه تماس آنان را با ادبیات و تاریخ کشور جدیدشان و همچنین میراثی که آن مردم با خود به همراه آورده بودند ، ممکن ساخت.
امروزه بیش از ۱۵ میلیون نفر سالانه از این کتابخانه عمومی نیویورک بازدید و استفاده می‌کنند. ۶۸/۱ میلیون نفر صاحب کارت (استفاده از این کتابخانه) هستند.
این مجموعه‌های عظیم با میزان تقریباً ۱۰۰۰۰ آیتم در هفته در زبان‌های مختلف در حال گسترش هستند. این کتابخانه در مجموع ۳۲۰۶ کتابدار و متخصص در استخدام دارد و ۵۷۷ میلیون دلار هدایای نقدی دریافت کرده است.
در سال 2010 کتابخانه عمومی نیویورک، نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه متون مقدس سه دین را با 200 اثر کمیاب و آثار ارزشمند دینی از جمله نسخ خطی مصور، طومارها و نسخه‌های چاپ شده برپا کرد.
در این نمایشگاه نسخه انجیل گوتنبرگ و نخستین نسخه قرآن چاپ شده به زبان انگلیسی و یک توراتی از قرن سیزدهم و هنر مینیاتوریست‌ها و خطاط‌های هر سه دین توحیدی به نمایش گذاشته شد.
کتابخانه عمومی نیویورک در کنار کتابخانه کنگره، ییل، هاروارد و بوستون یکی از 5 کتابخانه بزرگ آمریکا است. این کتابخانه در کنار خدمات رایگانی که به یک و نیم میلیون شهروند عضو در نیویورک می دهد، روزانه شاهد دیدار هزارها گردشگر از سراسر دنیاست.
سالن مطالعه کتابخانه در طبقه سوم از شاهکارهای معماری است. این سالن به وسعت یک زمین فوتبال بدون ستون های میانی و سقف گنبدی از سکوت کافی برای مطالعه برخوردار است. سکوتی که معمولأ پرندگان آن را می شکنند تا سر و صدای ماشین‌ها در خیابان.

 
[ پنجشنبه بیستم شهریور 1393 ] [ 11:16 ] [ سپهر ]
آشنایی با کتابخانه ایالتی ویکتوریا - استرالیا


کتابخانه ایالتی ویکتوریا(State Library of Victoria) در سال 1854 در منطقه ویکتوریای ملبورن استرالیا پایه‌گذاری شد.

نمایی داخلی از کتابخانه ایالتی ویکتوریا
کتابخانه ایالتی ویکتوریا - ملبورن - استرالیا

 
[تصویر: Library-of-Victoria2.jpg]

 

[تصویر: Library-of-Victoria.jpg6.jpg]

 

[تصویر: Library-of-Victoria.jpg3.jpg]

 

[تصویر: Library-of-Victoria.jpg7.jpg]

 

[تصویر: Library-of-Victoria.jpg4.jpg]

 

[تصویر: Library-of-Victoria1.jpg]


این کتابخانه که یکی از برجسته ترین سازمان‌های فرهنگی در این ایالت است، تا سال 2012 حدود 2 میلیون و پانصد هزار کتاب را در خود ذخیره کرده است.
همچنین کتابخانه ویکتوریا دارای بالغ بر شانزده هزار سری جمله از خاطرات روزانه بنیانگذاران شهر، جان بتمن و جان پاسکو و کاپیتان جیمز کوک، می‌باشد.
وب‌سایت: http://www.slv.vic.gov.au/
در سال 1853 تصمیم به ساخت یک کتابخانه ایالتی در مکان درگیری ستوان چارلز - فرماندار " لا تورب"- و ردموند باری، شد. رقابتی برای انتخاب معمار طراح برگزار شد و در این رقابت ، ژوزف رید، برنده شد.

اولین اتاق مطالعه افتتاح شده ، اتاق مطالعه ملکه بود که در سال 1859 افتتاح شد. ساختمان داخلی آن به سه بخش اصلی اتاق مطالعه، کتابخانه هنر و سالن شطرنج تقسیم می‌شود. تعداد کارمندان کتابخانه ویکتوریا، تا سال 2012 به حدود 295 نفر بود و در سال 2009 مرمت و بخشی از آن گسترش یافت.
کتابخانه ایالتی ویکتوریا یکی از اولین کتابخانه های عمومی رایگان در جهان به شمار می رود و مجموعه ای برجسته از آثار را در طول سالیان بسیار در خود جمع آوری کرده است. این مجموعه، از طریق فرآهم آوری و همچنین اهدا از طریق نهادهای مختلف به وجود آمده است.
این مجموعه، همچنین هزاران اثر که بیانگر میراث فرهنگی و اجتماعی ایالات ویکتوریا است را شامل می گردد.


[تصویر: Library-of-Victoria.jpg0.jpg]


از مجموعه‌های این کتابخانه می توان به مجموعه کتب، مواد سمعی و بصری، منابع الکترونیکی، مجلات، دست نوشته‌ها، نامه‌ها و یادداشت های روزانه، نقشه ها، روزنامه‌ها، تصاویر و آثار هنری اشاره کرد.
از سایر فعالیت های این کتابخانه می توان به فعالیت‌های تخصصی کودکان، برگزاری کلاس ها و کارگاه ها، برپایی سمینارها و کنفرانس ها، نمایشگاه ها، نمایش فیلم، رویدادهای ادبی، اجرای نمایش و برگزاری سخنرانی و جلسات بحث و گفتگو اشاره کرد.
بخش های مختلف کتابخانه ایالتی ویکتوریا، شامل بخش سمعی و بصری، گالری تصاویر، بخش پژوهش، بخش مورد استفاده کودکان و خانواده ها، بخش منابع دانش آموزان و معلمان و مرکز اسناد مرتبط با ایالت ویکتوریا، بخش ارتباط با سایر کتابخانه‌ها و مراکز اسناد در سایر نقاط استرالیا و همچنین بخش انتشارات می باشد.
چند مجموعه تخصصی در این کتابخانه موجود است که اغلب بر ایالت ویکتوریا تمرکز دارد و شامل معماری، هنر، تاریخ، تجارت و صنعت، کودکان، سینما و تئاتر و قوانین در استرالیا می باشد.
این کتابخانه عظیم بعدها تبدیل به مرکزی برای ترویج کتابخوانی در بین نوجوانان استرالیایی شد.[تصویر: Library-of-Victoria00.jpg]


در سال ۱۹۹۱ بخشی با نام برنامه ادبی نوجوانان در این کتابخانه آغاز به کار کرد و در سال ۲۰۰۵، نام برنامه ادبی نوجوانان، به مرکز ادبیات برای نوجوانان تغییر یافت.
در این مرکز، برنامه های گوناگون ترویجی در کنار ارائه اطلاعات و عضو گیری برای تشویق نوجوانان به خواندن برگزار می شود.
این مرکز با کمک گرفتن از
اینترنت و راه اندازی پایگاه های اینترنتی مختلف، تلاش می‌کند تا خدمات کتابخانه را به میان بخش گسترده تری از جامعه ببرد.
مهم ترین اصل در این مرکز، «دسترسی» عنوان شده است. دسترسی به ادبیات ناب برای نوجوانان ۱۰تا ۱۸ سال، تا همگان بتوانند فراتر از محدودیت های اجتماعی، مکانی و منابع اطلاعاتی نیازهای فرهنگی خود در زمینه خواندن را برطرف کنند.
هدف مرکز هم فراهم کردن ادبیات خوب برای نوجوانان و تشویق آن ها به خواندن آزاد و فراهم کردن اطلاعات برای کارشناسان و خانواده‌ها برای کمک به گسترش خواندن در میان نوجوانان و فراهم کردن شرایطی برای به اشتراک گذاشتن دیدگاه های خانواده‌ها، کارشناسان و کودکان و نوجوانان عنوان شده است.
شورای حمایت از نویسندگان استرالیا، پشتیبانی مالی مرکز ادبیات برای نوجوانان را برعهده دارد و دولت استرالیا و چند نهاد فرهنگی دیگر مانند شورای کتاب کودک استرالیا هم از آن پشتیبانی می کنند.
در هر سال بین ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ نوجوان از خدمات این کتابخانه بهره می برند و ۱۰۰۰ بزرگسال هم در بخش های مختلف آموزشی، ادبیات، کتابخانه ها، انتشارات و فروش کتاب آن فعالیت می کنند تا نوجوانان را با دنیای پررمز کتاب ها بیشتر آشنا کنند.