معاون امور کتابخوانی و توسعه کتابخانه‌های نهاد:

بازنگری طرح ایستگاه‌های مطالعه بر اساس نظرات کتابداران و مدیران

محمد اله یاری از ارسال کتب و نشریات به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در آینده نزدیک خبر داد و گفت:‌ طرح ایستگاه‌های مطالعه در حال بازنگری بر اساس نظرات کتابداران و مدیران ست.

 

 

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد اله یاری فومنی معاون امور کتابخوانی و توسعه کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی در گفت‌وگویی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در نهاد توسط مدیریت جدید گفت‌: معاونت توسعه کتابخانه‌ها همزمان دو وظیفه توسعه کتابخانه‌ها به لحاظ کمی و انجام اقداماتی که منجر به توسعه کتابخوانی در کشور می‌شود را به صورت همزمان بر عهده دارد.

وی ادامه داد:‌ در مدت کوتاهی که بنده و همکارانم در معاونت توسعه کتابخانه‌ها هستیم برخی از اقداماتی که در گذشته مانند: موضوع ایستگاه‌های مطالعه، مسابقات فرهنگی و اجرای برخی طرح‌های دیگر در نهاد ‌رخ داده بود را مورد ارزیابی و بازبینی قرار دادیم. این اقدامات تاسیسی در دوره مدریت قبلی و  برخی هم از سال های قبل در نهاد در جریان بوده است،‌ طبیعی است که تعدادی از آن‌ها هم با توجه به اقتضائات زمانی و محدودیت‌های مالی احتیاج به بازنگری دارد.

اله یاری در ادامه از ارسال کتاب به کتابخانه‌های عمومی در آینده نزدیک خبر داد و گفت:‌ به زودی ما ارسال کتاب به کتابخانه‌های عموی سراسر کشور را در دست انجام خواهیم داشت‌، تفاوتی که در این دوره با گذشته خواهیم داشت،‌ این است که در کنار هر عنوان کتابی که فرستاده می‌شود،‌ یک معرفی و چکیده کتاب نیز ارسال خواهیم کرد. تا وقتی مراجعه‌کنندگان برای امانت کتاب و مشاروه مراجعه می‌کنند، اطلاعات اجمالی درباره محتوا نیز داشته باشند.

وی گفت:‌ ضمن اینکه قابلیت طراحی رنگی و قابلیت نصب در کتابخانه‌ها نیز برای این معرفی‌نامه‌ها دیده شده است‌، با توجه به اینکه یکی  یکی دیگر از شرح وظایف کتابخانه‌ها ارسال نشریات است، مدیریت نهاد بسیار تلاش کرد، تا در راستای این وظیفه نیز گام بردارد و محدودیت منابع مالی مانع از ارسال نشریات نشود، لذا تصمیم‌گیری شد در دو مرحله ما بتوانیم نشریات را در سال جاری خریداری کرده و برای کتابخانه‌ها ارسال کنیم.

اله یاری ادامه داد:‌ نظرسنجی‌هایی که پیش از این از مراجعان نسبت به نشریات ارسالی صورت گرفته بود، تعدادی از نشریات که دامنه شمول بیشتری داشت را انتخاب کردیم و بزودی ارسال نشریات را آغاز خواهیم کرد،‌ بنابراین در دو بخش کتاب و نشریات به زودی شاهد ارسال بسته‌های کتاب و نشریات خواهیم بود.

وی از برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی کارتن کتاب خبر داد و گفت: موعد ارسال آثار به پایان رسیده است،‌ با توجه به تعداد قابل توجه آثاری که به دبیرخانه رسید، دبیرخانه زمان ارسال آثار را تمدید نکرد، هفته آینده جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره را خواهیم داشت.

معاون امور کتابخوانی و توسعه کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همچنین در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای طرح ایستگاه‌های مطالعه دارید، گفت:‌ در این زمینه نظرات کتابداران، کارشناسان کتابخانه‌ها، مدیران کل استانی در حال جمع‌آوری است.

وی در ادامه گفت: امیدوارم با جمع‌بندی‌هایی که با مجموعه نهاد داشتیم،‌ بتوانیم تصمیمات خوبی برای نحوه ادامه فعالیت ایستگاه‌های مطالعه گرفته شود،‌ اکنون ارزیابی‌ها نسبت به فعالیت‌های ایستگاه‌ها در حال انجام است، بخشی از آن منوط به همکاران ما در استان‌ها و برخی هم ‌منوط به مخاطبان است.

اله یاری هم‌چنین با اشاره به سرانه مطالعه و انجام پژوهش‌های جدید در این زمینه گفت: در گذشته نهاد دو یا سه بازه زمانی انجام پژوهش سرانه مطالعه را توسط موسسات بیرونی انجام داده است،‌ اکنون معاونت برنامه‌ریزی و اداره کل پژوهش در حال انجام مطالعات خود است و اگر مطالعه جدیدی در حوزه سرانه مطالعه کتاب انجام شود، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱٩ | ۱:٠٦ ‎ب.ظ | نویسنده : کتابداران کتابخانه شهید اشرفی اصفهانی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.